DİLLER HAKKINDA İLGİNÇ GERÇEKLER

* Dünyada toplam (yaklaşık) 7000 dil konuşuluyor. En çok konuşulan diller Çince, İspanyolca, İngilizce ve Hindu olarak sıralanmakta. En çok konuşulan dil olarak Çince elli binden fazla karaktere sahiptir ama normal gündelik bir gazeteye okumak için bunlardan iki binini bilmek yeterli.

* İspanyolcada soru cümlelerinde iki soru işareti kullanılır: biri her zamanki gibi cümle sonuna, diğeri de ters dönmüş (tepe taklak) şekilde cümlenin başına konulur. Örneğin, “Nasılsın” sorusunun İspanyolcası “¿Cómo estás?”tır. Arap ve Fars dillerinde sadece bir soru işareti kullanılır, ama o da diğer yöne bakar: ؟ Yunancada ise soru işareti olarak noktalı virgül (;) kullanılır.

* Thai diline göre 5 rakamı “Ha” olarak telaffuz edilir. 555 sayısı ise “HaHaHa” olarak!

* Resmi dilin en fazla olduğu ülke ise Güney Afrika’dır. 11 adet resmi dile sahip olan bu ülke Gökkuşağı Milleti olarak bilinir.

* Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi dili nedir diye sorsak ne cevap verirsiniz? İngilizce mi?
ABD’nin (kanunla belirlenen) resmi bir dili yoktur!

* Yüzüklerin Efendisi için 12 adet “hayali dil” üretilmiştir.

* Galler’in yanı sıra, Gallerce konuşulan tek ülke Arjantin’dir. Bunun sebebi yaklaşık 200 yıl önce Patagonya’ya göç etmiş olan azınlıktır.

* Sadece Meksika’da konuşulan bir dili günümüzde sadece iki kişi biliyor. Bu adamlar küs olduklarından birbirleriyle konuşmuyorlar.

* Türkçede başarısız sonuç anlamında kullanılan “fiyasko” sözcüğü dilimize İtalyancadan geçmiştir ve aslında tipik İtalyan şişelerine verilen bir isimdir.
Bizde başarısızlık anlamında kullanılması Venedik cam işçiliği dönemlerine dayanır. Cam şişe üfleyen bir usta eğer başarılı olamazsa; yaptığı şişe ince cam işi değil de, adi sofra şişesi yani “fiyasko” olarak kullanılırdı.

* Sabotaj sözcüğünün aslında Fransızcada bir tür terlik anlamına gelen “sabo”dan türediğini biliyor muydunuz? Sanayi devrimi sırasında, elektrikle çalışan değirmenler Fransa’ya ilk geldiği zaman işlerinden olan köylüler bu değirmenleri kırmak için tahta terliklerini fırlatmışlar ve yaptıklarına da sabotaj denmiştir. Başka bir kaynaktaysa hak mücadelesi veren işçilerin tahta terliklerini makinelerin çarkları arasına yerleştirmeleri ve böylece üretimi “sabote” ettikleri yazılıdır.

* 2014’de yapılan bir araştırmaya göre Arapça, anadili İngilizce olanlar için öğrenilmesi en zor olan dillerden biridir. Tabi ki anadili Türkçe olanlar için öğrenilmesi daha kolay bir dildir Arapça. Arapça öğrenmek için ortalama 1.69 yıl = 88 hafta  = 2200 saat ders almak gerekmektedir. Arapçanın tam aksine kolay öğrenilen dillerinden birisi için 24 haftalık bir eğitim yeterlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here