Mirora Translation

Alt Yazı Çevirisi ve Uygulaması

Alt yazı çevirisi modern dünyanın en çok tüketilen görsel içerikleri olan diziler ve filmler için çok önemli bir yere sahiptir. Bir dizinin ya da filmin çok daha geniş kitlelere hitap etmesini, çok daha fazla kişi tarafından fark edilmesini ve izlenmesini sağlar. İçeriğin etki alanını arttıran dublaja kıyasla çok daha hızlı ve ekonomik olan bu uygulama eğitim videoları için de tercih edilmektedir.

Çoğu izleyici içeriği orijinal dilinde izlemeyi tercih eder. İçeriğin orijinal halinde, oyuncu sesinin gücünü kullanarak, o sahneye uygun vurgu ve tonlamalar yapar. Her şey çok daha samimi ve gerçekçidir. Dublaj tekniğini tercih etmeyen izleyiciler, oyuncunun ses tonunun ve sahnede kullanılan seslerin durumun heyecanını, hüznünü, mutluluğunu, kısacası duygu durumunu daha iyi verebildiğine inanmaktadır.

Bu ve bunun gibi nedenler sıralandığında birçok kişi çeviri alt yazı tekniğini tercih etmektedir. Ancak alt yazıları çevirmek, bir başka dile uyarlamak ve seyircinin okuyabileceği şekilde düzenlemek her zaman uzmanlık gerektiren bir iştir. Mirora da yüksek kaliteye sahip alt yazı çevirileri ve uygulamaları yapmaktadır.

Alt Yazı Çevirisinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

İzleme keyfinin bir parçası olan alt yazılar çevrilirken, birçok teknik unsura dikkat edilmesi gerekmektedir. Bir görsel içeriği başka bir dile çevirmek, sıradan bir iş değildir. Bu sebeple bir dili bilmek yetmez. Hem metnin diline hem de hedef dile hakim olmayı gerektirir. Her kültüre özgü deyişler vardır. Bu deyişlerin uygun sözcüklerle eşleştirilmesi son derece önemlidir. Hedef dilin kültürel kodlarına ve geleneksel söz öbeklerine hakim olmak da işte bu sebeple önemlidir.

Alt yazı çevirisi hazırlanırken, bir estetik kaygı güdülür. Seyircinin ortaya çıkan çeviriden haz alması amaçlanır. Muhtemel hedef kitlenin okuma pratikleri göz önünde bulundurulur. Cümle uzunlukları seyircinin takip edebileceği şekilde belirlenir. Kelime sayıları dikkatli bir şekilde seçilir. İmla kurallarından, noktalama işaretlerine kadar birçok dilbilgisi kuralı göz önünde bulundurulur. Metni anlamlı kılan her ögeye alt yazı da yer verilir. Tüm bu koşullar sağlandığında ortaya seyir zevki yüksek bir alt yazı çevirisi çıkar. Kısacası alt yazı çevirmenliği zannedildiği kadar kolay bir iş değildir, ciddi bir bilgi birikimi ve dikkat gerektirir.

Alt yazı Çevirisinin Püf Noktaları

  • Çeviri okuyucunun takip edemeyeceği kadar uzun olmamalıdır. İki satırı aşan altyazıların takip edilmesi çok zordur.
  • Metin dilinde kullanılan kalıpların hedef dilin kültürel kodlarına uygun bir şekilde çevrilmesi gerekmektedir.
  • Karaktere uygun bir üslup tercih edilmelidir.
  • Alt yazılar farklı formatlarda hazırlanabilirler, ancak okuyucunun kolay takip edebileceği şekilde sunulmalıdır.
  • Çevirmenliğin en zor branşlarından biridir. Bu sebeple alanında uzman kişiler tarafından çevrilmesi gerekmektedir.

Ağustos 1997 yılından beri müşterilerine çeviri, yerelleştirme ve dil danışmanlığı alanında profesyonel hizmetler sunan Mirora’da alt yazı çevirisi ve uygulaması uzman çevirmenler tarafından yapılmaktadır. Eğer konu hakkında bilgi almak isterseniz, internet sitemiz veya telefon aracılığı ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uzman ekibimize danışın !

Bu Yazılarımız İlginizi Çekebilir ! Hizmetimiz ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

Alt Yazı Çevirisi Nedir, Nasıl Yapılmaz?

Hem, doğrudan bahsetmenin her zaman bir yolu yoktur, değil mi? İnsan, yapılan yanlışlardan da öğrenebilir, hatta bazen yanlışlar daha öğreticidir. Biz de bu yazımızda dilimiz döndüğünce bunu yapmaya çalışacağız.

FANSUBBİNG NEDİR?

“Fansubbing” kelimesi, “fan” (atics) (fanatikler) ve subtitling (alt yazı yapma) ya da subtitle (alt yazı) kelimelerinin kısaltması “sub” kelime köklerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. 

FİLM SEKTÖRÜNDE İKİ FARKLI ÇEVİRİ YÖNTEMİ: ALT YAZI VE DUBLAJ ÇEVİRİSİ

Fransız Lumiere kardeşler ilk filmi ekranlara taşıdığından bu yana sinemanın gündelik hayattaki yeri, her geçen gün arttı.

ALT YAZILAR GÖRSEL DENEYİMDE NEDEN ÖNEMLİDİR?

Alt yazılar görsel deneyimin en önemli unsurlarından biridir. İzleyicinin bir filmi, oyunu veya televizyon dizisini anlama ve bundan zevk almasını arttırabilir veya bozabilirler.