Mirora Translation

Fransızca Çeviri

Fransızca, Hint-Avrupa dil ailesinin Romen dilleri olarak adlandırılan alt biriminden, Fransa ve Fransız uygarlığını benimsemiş ülkelerinde ve eski Fransız sömürgesi olan ülkelerde konuşulan dil olarak bilinir. Fransızca; İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Katalanca ve Rumence gibi Roma İmparatorluğu’nun dili olan Latincenin devam dillerindendir.

Avrupa Birliği verilerine göre; toplam 27 üye ülkedeki 129 milyon insan (497.198.740 %26’sı) Fransızca dilini bilmekte ve bunun 65 milyonu (%12) bu dili anadili şeklinde, 69 milyonu (%14) ise ikinci dili olarak konuşmaktadır. Bu verilere göre Fransızca birlik içerisinde İngilizce ve Almancadan sonra en sık konuşulan üçüncü dildir.

Avrupa’da Fransa ve Monako dışında Belçika, İsviçre ve Lüksemburg ülkelerinin belirli bölgelerinde olmak üzere, Afrika ve Amerika kıtası dâhil, 29 ülkede Fransızca resmî dil konumundadır. La “Francophonie” denilen Frankofon, Fransızca konuşan uluslar topluluğudur. Birleşmiş Milletlerin bütün alt kurumlarında ve uluslararası kuruluşların çoğunda resmî dil olarak da Fransızca konuşulmaktadır.

Fransızca Konuşulan Diğer Frankofonlar

Son yıllarda Cezayir, özellikle eğitim dilinde Fransızcanın yerine Arapçanın kullanımını yaygınlaştırmak için dille ilgili çeşitli düzenlemeler yapmıştır. Mısır’da çoğunlukla kullanılan yabancı dil İngilizce olmasına karşın üst ve orta sınıflarda Fransızca daha yaygın olarak bilinir ve konuşulur. Bu yüzden eğitim süreci içerisinde bir Mısırlı İngilizceye ek olarak Fransızca da öğrenir. Mısır, Fransızca konuşan ülkeler topluluğu (Frankofon) içerisinde yer alır.

Fransa’nın Hint Okyanusu’nda yer alan iki denizaşırı bölgesi Mayotte ve Réunion’da da resmî dil Fransızca olarak kabul edilmiştir. Asya’da; eski Fransız sömürgeleri olan Hindistan’ın Puduçeri şehrinde, Vietnam, Kamboçya ve Laos’ta ticaret ve azınlık dili Fransızca olarak kabul edilir. Ayrıca Asya’daki diğer eski Fransız sömürgeleri olan Suriye ve Lübnan’da çoğunlukla kullanılan yabancı dil İngilizce olmasına karşın üst ve orta sınıflarda Fransızca daha yaygın olarak bilinir ve konuşulur. Lübnan da Fransızca konuşan ülkeler topluluğu (Frankofon) içerisinde yer alır.

Mirora olarak, Fransa başta olmak üzere, dünyanın hemen her ülkesinde profesyonel ve kurumsal çeviri kurumlarıyla kurduğumuz ilişkiler sayesinde dünyanın bütün dillerinden Fransızcaya ve Fransızcadan dünyanın tüm dillerine anadili hedef dil olan çeviri ekiplerince, kaliteli, hızlı güvenilir ve rekabetçi fiyatlarla çeviri hizmeti veriyoruz.

Bu Yazılarımız İlginizi Çekebilir ! Hizmetimiz ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

Frankofoni Haftası

İlk olarak 1988 yılında kutlanmaya başlanan Frankofoni Haftası; Fransa, Kanada, Belçika, İsviçre ve pek çok Batı ve Kuzey Afrika ülkesi başta olmak üzere Frankofon, yani Fransızca…