İngilizce

İngilizce, ilk olarak 5. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkmış, modern zamanlarda ise küresel bir lingua franca haline gelmiş Batı Cermen dilidir. İngilizce günümüzde Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Karayipler, Avustralya, İrlanda, Kanada ve Yeni Zelanda’da yaşayan kişilerin çoğunluğunun anadilini oluşturmaktadır. İkinci dil ve resmî dil olarak dünya genelinde, özellikle İngiliz Milletler Topluluğu üyeleri ve çok sayıda uluslararası örgüt tarafından kullanılmaktadır.

Modern İngilizce, anadili farklı olan insanların konuştuğu ilk “küresel ortak dil” olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda iletişim, bilim, ticaret, havacılık, eğlence, radyo ve diplomasi alanlarında egemen uluslararası yardımcı dildir. Bu nedenle dünyanın her yerinde çeviri işlerinde en sık kullanılan tampon dil (ara dil) olarak kullanılmaktadır. Dilin Britanya Adaları’ndan öteye yayılarak benimsenmesinde, Britanya İmparatorluğu ile Amerika Birleşik Devletleri’nin sömürgeci, yayılmacı politikaları ve II. Dünya Savaşı sonrasında artan ekonomik ve kültürel etkisi rol oynamıştır. İngilizce, günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nde, Birleşik Krallık’ta, Avustralya’da, Kanada’da, Güney Asya’nın bir bölümünde, Mısır’da ve Afrika’nın belirli kesimlerinde hem anadili hem de ana dil ya da ikinci dil olarak konuşulmaktadır. Çince (Mandarin Çincesi) ve İspanyolcadan sonra ilk resmî dil olarak dünyanın en çok konuşulan üçüncü dilidir.

İngilizce, dünya üzerinde anadil ve ikinci dil olarak toplamda 1,8 milyar insan tarafından konuşulur. İngilizcenin anadili olarak konuşan sayısı ise 477 milyonun üzerindedir.

İngilizce Çeviri Hizmeti İçin Yanınızdayız

Mirora olarak ABD ve Britanya başta olmak üzere dünyanın hemen her ülkesinde profesyonel ve kurumsal çeviri kurumlarıyla kurduğumuz ilişkiler sayesinde dünyanın bütün dillerinden İngilizcenin tüm diyalektlerine ve İngilizceden dünyanın tüm dillerine anadili hedef dil olan çeviri ekiplerince, kaliteli, hızlı güvenilir ve rekabetçi fiyatlarla çeviri hizmeti veriyoruz.

“Dillerle ilgili bu sayfalar hazırlanırken tr.Wikipedia.org sitesinden yararlanılmıştır.”