Mirora Translation

İspanyolca Çeviri

İspanyolca ya da Kastilya dili, Romen dillerinden biridir. Kökeni İspanya’nın Kastilya bölgesine dayanır. Hint-Avrupa dil ailesinin Romen dilleri koluna mensup olduğu için bu kategorideki diğer diller olan Fransızca ve İtalyanca ile benzerlikler taşır ama en çok benzerlik Portekizce iledir. 480 milyona yakın kişinin anadili olarak konuştuğu İspanyolca, dünyada en çok konuşulan ikinci dil olup, aynı zamanda dünyada en çok ülkede resmî dil olarak kabul edilen dildir.

Resmî dil olarak İspanyolcayı kullanan ülkeler: İspanya, Küba, Arjantin, Bolivya, Kolombiya, Kosta Rika, Şili, Ekvator, Ekvator Ginesi, Guatemala, Honduras, Meksika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Uruguay, Batı Sahra ve Venezuela’dır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde anadili İspanyolca olan 41 milyon kişi yaşamaktadır. Ülkenin anayasası resmî dil tanımlamamasına rağmen, İngilizceden sonra en çok konuşulan ikinci dil İspanyolcadır. Özellikle güneyde yaşayanların neredeyse hepsi İspanyolca konuşur.

Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Amerikan Devletleri Örgütü, İbero-Amerikan Devletleri Örgütü, Afrika Birliği, UNASUR, Antarktika Anlaşması Sekreterliği, Latin Birliği, Karayip Ortak Pazarı ve NAFTA gibi uluslararası ve bölgelerarası organizasyonlarda resmî dil olarak kullanılmaktadır.

İspanyolca Avrupa’da sadece İspanya’nın resmî dildir. Bu dil Cebelitarık’ta resmî dil olmamasına rağmen yoğun şekilde kullanılır. Aynı şekilde Andorra’da da Katalanca resmî dil olmasına rağmen, halkın büyük bölümünün konuştuğu bir dildir.

Diğer dillerde olmayan ve sadece İspanyolcada bulunan bir özellik; ters soru işareti “¿” ve ters ünlem işareti “¡” dir. İspanyolcada evet/hayır ile yanıt verilebilecek soru cümleleri ve soru olmayan cümlelerin yapısı aynı olduğu için, bu işaretler bir metni okurken vurgulamayı kolaylaştırmak için kullanılmaktadır.

İspanyol alfabesi “a” dan “z” ye kadar 29 harften oluşur. Vurgu ve umlaut işareti bulunan ünlü harfler alfabede yer almaz.

A B C CH D E F G H I J K L LL M N Ñ O P Q R S T U V W X Y Z a b c ch d e f g h i j k l ll m n ñ o p q r s t u v w x y z

K ile W harfleri sadece İspanyolcaya geçen yabancı kelimelerde kullanılır.
C harfi a, o, u harflerinin önünde bulunduğunda k [kʰ] olarak okunurken, e ve i den önce İngilizcedeki th [θ] şeklinde okunur.
CH harfi Türkçedeki ç [ʧ] gibi okunur.
H harfi okunmaz, sadece anlam ayrımı için kullanılır.
J harfi Latin Amerika ve güney ispanyada h olarak okunurken, kuzey İspanya’da Almanca’daki “ch” [x] gibi okunur.
LL harfi Türkçedeki y gibi okunur.
Ñ harfi ny [ŋ] şeklinde okunur.
V harfi, kelime başında ve ‘m’ harfinden sonra b olarak okunur.
Diğer türlü Türkçedeki v harfi ve b harfi arasında bir ses olarak okunur.

İspanyolca Çeviri İşlerinizde Mirora Yanınızda

Mirora olarak ABD ve İspanya başta olmak üzere dünyanın hemen her ülkesinde profesyonel ve kurumsal çeviri kurumlarıyla kurduğumuz ilişkiler sayesinde dünyanın bütün dillerinden İspanyolcanın tüm diyalektlerine ve İspanyolcadan dünyanın tüm dillerine anadili hedef dil olan çeviri ekiplerince, kaliteli, hızlı güvenilir ve rekabetçi fiyatlarla çeviri hizmeti veriyoruz.

Bu Yazılarımız İlginizi Çekebilir ! Hizmetimiz ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

İSPANYOLCA ÇEVİRİ

470 milyondan fazlası ana dil olmak üzere 570 milyon İspanyolca konuşan kişi ile İspanyolca, dünyada en çok konuşulan diller arasında 2. sırada yer alıyor.

ETKİLİ İLETİŞİMDE İSPANYOLCA ÇEVİRİ HİZMETLERİNİN ÖNEMLİ ROLÜ

Mesajınızı farklı hedef kitlelere net bir şekilde iletmek, günümüzün ileri düzeyde küreselleşmiş dünyasında son derece önemlidir ve bu noktada çeviri hizmetleri imdadımıza yetişir.