Mirora Translation

Rusça Çeviri

Slav Dillerine mensup olan Rusça, Avrasya’da en çok konuşulan dillerden biridir. Beyaz Rusça ve Ukraynaca ile birlikte Hint-Avrupa dil ailesinin Slav Dilleri grubunun Doğu Slav Dilleri alt grubuna girer. Rusça, 20. yüzyılda politik açıdan büyük öneme sahip bir dildir. Birleşmiş Milletlerin resmi dillerinden biri olan Rusça, dünyada en fazla konuşulan yedinci dildir. Rusça Kiril alfabesini kullanır. Sözcüklerde yeri belli olmamasına rağmen, vurgu son derece önemlidir. Sözcüklerin okunuşu da vurguya göre değiştiğinden bu dili öğrenirken vurgu ve telaffuzu iyi öğrenmek şarttır.

Rusçanın en fazla kullanıldığı ülkeler Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve Beyaz Rusya’dır. Eskisi kadar yaygın olmamakla beraber bir zaman Sovyetler Birliği’ni oluşturan ülkelerde de kullanılmaktadır. Sovyetler Birliği döneminde farklı etnik grupların kullandığı dillere yönelik devlet politikası sürekli değişse de, büyük ölçüde Rusça konuşulmaktaydı.

Rusça 1990 yılında, birliğin resmi dili olarak kabul gördü. Sonraki yıllarda Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla beraber, bağımsızlığını yeni kazanan devletlerin çoğu kendi yerel dillerini desteklemelerine rağmen, Rusça bu bölgede her zaman önemini korumuştur. Estonya’nın nüfusunun yarısından fazlasının Rusça konuşması ve Sovyetler Birliği’nden dağılan ülkelerin büyük kesiminde Rusçanın resmî dil olması, bu dilin ne kadar etkili olduğunun kanıtlarındandır. Resmî dil olmayan ülkelerde bile okullarda Rusça öğretilmektedir. Kazakistan, Beyaz Rusya ve Kırgızistan’da hâlâ resmi dil olan Rusça, Baltık ülkelerinde de ya yabancı dil olarak ya da ana dil olarak konuşulmaktadır. Kuzey Kazakistan’ da çoğunluk hala Rusça konuşmaktadır. Litvanya nüfusunun % 60’ı Rusça bilmektedir. İsrail’de yaklaşık 750.000 kişi tarafından Rusça konuşulmaktadır. Bunlar eski Sovyetler Birliği’nden gelen Yahudi göçmenlerdir. Kazakistan, Beyaz Rusya, Özbekistan, Ukrayna, Kırgızistan, Moldova, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan ve Tacikistan’da okullarda zorunlu Rusça eğitimi verilir.

Rusça Alfabesi

Rusça, 33 harften oluşan ve Kiril alfabesinin Rusçaya uyarlanmış şekli olan bir alfabe kullanır.

Mirora Rusya’da ve Ukrayna’da kurumsal çeviri şirketleriyle uzun yıllardır işbirliği sağlamıştır. Bu sayede Mirora, dünyanın bütün dillerinden Rusçaya ve Rusçadan dünyanın tüm dillerine anadili hedef dil olan çeviri ekiplerince, kaliteli, hızlı güvenilir ve rekabetçi fiyatlarla çeviri hizmeti vermektedir.

Bu Yazılarımız İlginizi Çekebilir ! Hizmetimiz ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

Rusça Çeviride Alfabenin Etkisi

1989’da Berlin Duvarının yıkılmasına ve Sovyetler Birliğine bağlı ülkelerin hızla dağılıp “bağımsızlaşmasına” rağmen hâlâ dünya genelinde 18 ülkede, 250 milyondan fazla kişinin konuştuğu Rusça genelde hem öğrenmesi hem de çevirmesi zor olan dillerden biri olarak bilinir.

RUSÇA İNGİLİZCE ÇEVİRİ

Rusya-Ukrayna savaşı, bütün dünyayı derinden sarstı. Çok taraflı tartışmalar hız kazandıkça, çeviri hizmetine olan talep arttı. Bu trajik günlerde iki dil kombinasyonu öne çıktı: Rusça ve İngilizce.