Tayca

Tayca Tayland’ın ulusal ve resmî dilidir. Tayların anadilidir. Tayca, Tai-Kadai dil ailesinin Tay grubuna ait bir dildir. Tay-Kaday dillerinin kökeninin güney Çin’de olduğunu inanılmaktadır. Bazı dilbilimciler Taycanın Avustroasyatik, Avustronezyan ve Sino-Tibet dil ailelerine bağlantı olduğunu belirttiler. Ses perdeli ve analitik bir dildir. Tonlama, karmaşık ortografi ve belirgin fonolojisi ile bağlantılı bir dil konuşmayanlar için Tayca öğrenmek oldukça zor olabilir.

Tay Alfabesi

Tay alfabesi (Tayca: อักษรไทย, àksŏn thai), 44 sessiz harf içeren bir hece yazısıdır. 18 ünlü, 6 çift sesli harf vardır. Harflerden sekizi, yalnızca Pali ve Sanskritçe kaynaklı kelimeleri yazmak için kullanılır.

Bazı sessiz harfler için birden fazla seçenek vardır. Aslında bunlar farklı sesler içindir ama yıllar içerisinde bunlar arasındaki fark kaybolmuştur. Taycada farklı tonda telaffuz edilen kelimeler farklı anlamlar ifade eder ve beş ton içerir. Kelimeler arasına boşluk konulmaz, onun yerine cümlenin sonuna konulur.

Tayca çeviri işleriniz için Mirora’ya güvenebilirsiniz. Uzak Doğu dillerinde uzmanlaşmış kurumsal iş ortaklarımız olduğundan özellikle İngilizce tampon dil olarak kullanılarak Taycaya ve Taycadan yine İngilizce tampon dil olarak kullanılarak dünyanın tüm dillerine, kaliteli, hızlı, güvenilir ve rekabetçi fiyatlarla çeviri hizmeti verebiliyoruz.

“Dillerle ilgili bu sayfalar hazırlanırken tr.Wikipedia.org sitesinden yararlanılmıştır.”