Mirora Translation

Web Site Yerelleştirme

Esasında Latince bir kelime olan ve İngilizceye ortak bir kökten türeyerek “localization” olarak geçen kavram, Türkçeye “yerelleştirme” olarak çevrilmiştir. Yerelleştirme, hedef dilin toplumsal ve kültürel kodları kullanılarak yapılan uyarlama anlamına gelmektedir. Özellikle global olarak ürün veya hizmet satan bir firmanın iletişim dili, o bölgenin kültürüne ve toplumsal yapısına uygun olmalıdır. Eğer kültürel ve dilsel farklılıklar göz önünde bulundurulmazsa, çeviri de firma da başarılı olamaz.

Bu sebeple yerelleştirme, bir şirketin ya da firmanın başarılı olması için son derece önemlidir. Başka ülke pazarlarına açılmayı düşünen kurumların ise online tanıtım araçlarını yerelleştirmesi, kısacası web sitesi yerelleştirme uygulamasından faydalanması gerekir. İnternet sitesi bir markanın, online dünyadaki yüzüdür. Bu sebeple, tüketici ile doğrudan iletişim kurmak için son derece önemlidir.

Web Sitesi Yerelleştirmesinin Özellikleri

  • Web sitesi yerelleştirmesinde, birebir çeviri yapılmaz. Önemli olan içeriğin kültürel kodlara ve hedef dilin özelliklerine uygun olarak yeniden üretilmesidir.
  • Web sitesi yerelleştirmesinde çeviriden ziyade, adaptasyon ön plana çıkar.
  • Sade bir terminolojiye sahip olan web siteleri çok daha kolay bir şekilde yerelleştirilebilir.
  • Web sitesi yerelleştirmesi sadece çeviri sürecini kapsamaz. Çeviriden önce, hedef ülkenin pazarı hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.
  • Web sitesinde yer alan evrensel programlar, yerelleştirme sürecini kolaylaştırmaktadır.
  • Web sitesi yerelleştirmesinde, görseller göz ardı edilmemelidir. Görsellerinde hedef ülkenin kültürel yapısına uyumlu olması gerekmektedir.
  • Web sitesi yerelleştirmelerinde, çevirmenin yalnızca dile hakim olması yeterli değildir. Aynı zamanda hedef ülke ve ürün ya da hizmetin sunulduğu sektör hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.
  • Web sitesi yerelleştirmesi sadece teknik bir iş değildir yaratıcılık da gerektirmektedir.

Web Sitesi Yerelleştirmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Web sitesi yerelleştirme aşamasında, site içeriğinin açık ve anlaşılır olduğundan emin olmak gerekir. Kısa ve anlaşılır cümle yapıları, mesajınızın en kısa yoldan tüketiciye iletilmesini sağlar ve böylece çevirinin daha az hata ile kolay bir şekilde yapılmasına imkan tanır. Bunlara ek olarak, imla ve dil bilgisi hatalarının bulunmamasına dikkat etmek gerekir. Bazı dil bilgisi hataları, anlam kaymasına ve yanlış anlaşılmalara neden olabilir. Alanında uzman bir çeviri ekibi tarafından yapılan yerelleştirme çalışmalarında zaten bu gibi unsurlara dikkat edilir.

Ağustos 1997 yılından beri alanında başarılı, tecrübeli uzmanlar ile çalışan Mirora, web sitesi yerelleştirmesi hizmeti de sunmaktadır. Eğer bu hizmetimizden yararlanmak isterseniz, bizimle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

Uzman ekibimize danışın !

Bu Yazılarımız İlginizi Çekebilir ! Hizmetimiz ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

Yerelleştirme Nedir? Çeviri ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yerelleştirme, bir başka adı ile lokalizasyon, çevirisi yapılmak istenen kaynak bir dilin, çevrilecek olan hedef dile, o dili konuşan bireylerin kültürel…

Web Site Yerelleştirmede Nelere Dikkat Edilmeli?

Web sitesi, bir markanın online olarak hedef kitlesi ile doğrudan buluştuğu mecradır. Web sitesini markalar için çevrimiçi bir vitrin olarak da tanımlamamız mümkündür.

Web Sitenizi Neden Çevirmelisiniz?

Bundan yirmi yıl önce şirket veya işletmeler kendilerini genellikle fiziki ofisleri, şubeleri, bayileri aracılığıyla var ediyor ve markanın yüzünü oluşturduğu ve müşterilerle bu mekânlarda doğrudan iletişime geçildiği…

Web Site Çevirisi

Küreselleşme sonucunda dünya her geçen gün daha da küçük bir yer hâline geliyor. Artık her bilgi, her lokasyon ve hatta her ürün bir tık uzaklıkta. Diğer bir deyişle, internet ve teknoloji yalnızca gündelik hayatı değiştirmekle kalmıyor, ticaret dünyasını da yeniden inşa ediyor.

WEB SİTE YERELLEŞTİRME: NEDEN ÖNEMLİDİR VE İŞLETMENİZE NASIL FAYDA SAĞLAR?

Yerelleştirme, daha çok iş dünyasında konuşulan evrensel bir konudur. İnternet sayesinde şirketler dünyanın her yerinden müşterilere ulaşabilir ve onlara dokunabilir. Peki, siz Web Sitenizin tam da bunu yapmaya hazır olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?