Çekçe

Çekçe, Slovakça, Lehçe ve Sorb dili ile birlikte, Hint-Avrupa Dilleri’ne bağlı Slav dillerinin Batı kolunu oluşturan dildir. Çoğu Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan 12 milyon Çek tarafından konuşulur.

Slovakça ve Çekçe birbirlerine çok benzerler ve Çekoslovakya’nın ikiye bölünmesinden önce sürekli etkileşim içinde olan iki taraf, birbirini rahatça anlayabilir. Yeni nesil, hızla değişen kelimeleri anlamakta zorluk çekebilir. Hızlı konuşulduğu ve karmaşık bir dil olduğu için, öğrenilmesi zor bir dil olarak kabul edilir. Dilin karmaşıklığı, çoğu Slav dilinde olduğu gibi farklı çekimlerin çokluğu ve genel olarak dilin serbestliği yüzündendir. Tüm dünya dillerine geçmiş olan en tanınan Çekçe sözcük robottur.

Çekçe dilinde isimler eril, dişil, nötr hallerinin yanı sıra, bir de eril kendi içinde canlı ve cansız diye ikiye ayrılır. Ayrıca isimlerin türlerine göre çoğul halleri de farklı olup, başlarına gelen sıfatların sonları farklılaşır. Çekçede en zor sayılan noktalardan biri de yedi farklı pád yani ismin hali olmasıdır. Bunun haricinde Çekçe telaffuzda zorlananlar olabilmektedir. Çekçede bol bol “č” ve “š” harfleri duyabilirsiniz. Türkçedeki “ç” ve “ş” harfleri gibi okunduğundan, bu sesler Türkçe bilenleri hiç zorlamaz.

Mirora Çekçe Çeviri Hizmeti

Mirora Macaristan’daki kurumsal çeviri şirketleriyle uzun yıllardır işbirliği sağlamıştır. Bu sayede Mirora, özellikle İngilizceyi tampon dil olarak kullanarak, dünyanın bütün dillerinden Macarcaya ve Macarcadan dünyanın tüm dillerine profesyonel çeviri ekiplerince, kaliteli, hızlı, güvenilir ve rekabetçi fiyatlarla çeviri hizmeti vermektedir.

“Dillerle ilgili bu sayfalar hazırlanırken tr.Wikipedia.org sitesinden yararlanılmıştır.”