Mirora Translation

Sosyal Sorumluluk

Mirora, AYDER Elele

Mirora, engellilere ve bütün dezavantajlı gruplara yönelik “Engellilik” olgusuna alternatif çözümler öneren, yenilikçi ve sürdürülebilir projeler üreterek, “Engelsiz Türkiye”ye doğru giden yolda üzerine düşen görevleri yerine getirmek üzere kurulan Alternatif Yaşam Derneğini 2005 yılından itibaren kesintisiz desteklemektedir. Çok sayıda engelli ve sosyal dezavantajlı grupların hem üretici hem de tüketici olarak ekonomik hayata kazandırılmalarını sağlayacak bir platform haline gelmiştir. Pek çok dernek kuruluşundan sonra ürün geliştirmeye çalışırken AYDER 1997’den itibaren yaptığı çalışmalara bir çatı olmak üzere dernekleşmiştir. 2002 yılında kurulan AYDER’ın 1997’de “Dalmak Özgürlüktür” ve “Alternative Camp” gibi ses getiren ürünleri çoktan hayata geçirilmişti. Daha sonra 2004’te “Reha Istanbul Fuarı”, 2006’da “Engelsiz Turizm” ve 2008’de “Düşler Akademisi” gibi birçok yenilikçi proje planlanmış ve hayata geçirilmiştir.

Kozyatağı’ndaki ofisimizin bir bölümünü AYDER’e ayırdığımızda duvarlarına yapılan resimlerin bizi ne kadar motive edeceğini tam olarak kestiremiyorduk aslında. Dağlarda tırmanışlar yapan görme engellilerin heyecanı, scuba dalış yapan omuriliği felçlilerinin ya da down sendromluların güleç yüzleri, paraşütle atlayan, uçmanın tadıyla tüm engellerinden arınan kardeşlerimizin boy boy fotoğrafları bizleri de heyecanlandırdı ve bize ilham verdi. Son birkaç yıldır müşteri/tedarikçi memnuniyeti anketlerimizi bağış kampanyalarına dönüştürmeye çalıştık. Bizi değerlendiren her anket formu için bir miktar bağış yapacağımızı duyurduk paydaşlarımıza. Böylece paydaşlarımızla sadece maddi paylaşımlar yapmanın ötesine geçmeye çalıştık.
 

AYDER Birleşmiş Milletler’in “Global Compact” (Küresel İlkeler) sözleşmesini imzalayan ilk sivil toplum örgütüdür.

Düşler Akademisi

Kadim dostumuz, AYDER’in ve Düşler Akademisi’nin kurucusu Ercan Tutal diyor ki:

“Körler düş görür mü? Görürler… Asıl düşlerini yitirenler körleşir!..”

Düşlerin bittiği yerde yaşam yok demektir artık… / Var olma nedeni biter insanoğlunun… / Ve yaşam, düşten gerçeğe kimimiz için karanlık, kimimiz için aydınlık bir akış olur… / Hızlı, karşı konulmaz.

Düşler Akademisi, gençleri hayata hazırlayan kalıcı bir alternatif sanat ve kültür akademisine dönüşmüştür. Projelerle ilgili ayrıntılara erişebilmek için lütfen Düşler Akademisi’nin WEB sitesini ziyaret edin.