Mirora Translation

Hintçe Çeviri

Hint-Avrupa dil ailesine ait bir dil olan Hintçe, Pakistan’ın resmi dili olan Urduca ile beraber Hindustani dilinin iki standart yazılı formundan birini oluşturan Hint dilidir. Hindistan’ın kuzey, merkez ve batısında konuşulan bu dil, İngilizcenin ve 22 diğer yerel dilin yanı sıra, Hindistan’da yaşayan insanların pek çoğunun anadilidir. Hindistan’da kullanılan yazı sistemi Devanāgarī; Pakistan’da ise Arap alfabesidir.

Hindistan ve Güney Asya’da pek çok eyalette başka diller kullanılsa da İngilizce ve Hintçe çoğunlukla geçerli dil olarak kabul edilir. Hindistan, şu anda Hintçe kullanımını yaygınlaştırmak ve tek dil bütünlüğünü oluşturabilmeye çalışmaktadır. Hintçe Hindistan dışında daha çok Hint sineması (Bollywood) ile tanınmış ve film müzikleri ile sevilmiştir.

Modern standart Hintçe, Delhi’de konuşulan lehçeyi esas almıştır. Babürlü hâkimiyetinin son yıllarında ise Urdu dili saygınlık dili haline gelmeye başlamıştır. Modern Hintçenin edebi kullanımı 18. yüzyılın sonlarında oluşmuştur. 19. yüzyılın sonlarında, Urducadan ayrı olarak Hintçeyi geliştirmek için bir hareket oluştu. 1881’de Urducanın yerini alan tek resmi dil Hintçe olarak kabul edildi. Bu sayede Hintçeyi benimseyen ilk Hindistan devleti oldu. Devanagari yazı sistemine sahip olan Hintçe, 1949 yılında Hindistan’ın resmi dili oldu.

Mirora Hindistan’daki kurumsal çeviri şirketleriyle uzun yıllardır işbirliği sağlamıştır. Bu sayede Mirora, özellikle İngilizceyi tampon dil olarak kullanarak, dünyanın bütün dillerinden Hindistan’da konuşulan yüzlerce dile ve Hintçeden dünyanın tüm dillerine profesyonel çeviri ekiplerince, kaliteli, hızlı, güvenilir ve rekabetçi fiyatlarla çeviri hizmeti vermektedir.

Devanagari Alfabesi

Devanagari alfabesi, Hindistan’da kullanılan en yaygın alfabedir. Hintçe, Sanskritçe, Marice, Nepalce, Kaşmirce de dahil 500 milyon insandan fazla konuştuğu yirmi sekiz farklı dilin yazımında bu alfabe kullanılır.