Hintçe

Hintçe, Pakistan’ın resmî dili olan Urduca ile beraber Hindustani dilinin iki standart yazılı formundan birini oluşturan Hint dilidir. Genellikle Hindistan’ın kuzey, merkez ve batısında konuşulan bu dil, Hint-Avrupa dil ailesine ait bir dildir. İngilizcenin ve 22 diğer yerel dilin yanı sıra, Hindistan’da yaşayan insanların pek çoğunun anadilidir. Hindistan’da Devanāgarī yazı sistemi; Pakistan’da ise Arap alfabesi kullanılmaktadır.

Hindistan’da ve Güney Asya’da birçok eyalette başka diller kullanılmakta olsa da İngilizce ve Hintçe çoğunlukla “lingua franca” olarak kullanılır. Hindistan, şu anda tek dil bütünlüğünü tamamen oluşturabilmek, örneğin bir Tamil’in bir Hindu’yu anlayabilmesini sağlamak amacıyla Hintçe kullanımını yaygınlaştırmaya çalışmaktadır. Bunun bir diğer amacı İngilizceyi resmi dil olmaktan çıkarmaktır. Hindistan dışında Hintçe daha çok Hint sineması (Bollywood) ile tanınmış ve film müzikleri ile sevilmiştir.

Modern standart Hintçe, Braj, Avadhi ve Maithili gibi diyalektler yerine Delhi’de konuşulan lehçeyi esas almıştır. Babürlü hâkimiyetinin son yıllarında ise Urdu dili saygınlık dili haline gelmeye başlamıştır. Modern Hintçenin edebi kullanımı 18. yüzyılın sonlarında oluşmuştur. 19. yüzyılın sonlarında, Urducadan ayrı olarak Hintçeyi geliştirmek için bir hareket oluştu. 1881’de Bihar, Hintçeyi Urducanın yerini alan tek resmi dil olarak kabul etti ve böylece Hintçeyi benimseyen ilk Hindistan devleti oldu. 1949 yılında Devanagari yazı sistemiyle yazılan Hintçe, Hindistan’ın resmi dili olarak kabul edildi.

Mirora Hindistan’daki kurumsal çeviri şirketleriyle uzun yıllardır işbirliği sağlamıştır. Bu sayede Mirora, özellikle İngilizceyi tampon dil olarak kullanarak, dünyanın bütün dillerinden Hindistan’da konuşulan yüzlerce dile ve Hintçeden dünyanın tüm dillerine profesyonel çeviri ekiplerince, kaliteli, hızlı, güvenilir ve rekabetçi fiyatlarla çeviri hizmeti vermektedir.

Devanagari Alfabesi

Devanagari alfabesi, Hindistan’da kullanılan en yaygın alfabedir. Hintçe, Sanskritçe, Marice, Nepalce, Kaşmirce de dahil 500 milyon insandan fazla konuştuğu yirmi sekiz farklı dilin yazımında bu alfabe kullanılır.

“Dillerle ilgili bu sayfalar hazırlanırken tr.Wikipedia.org sitesinden yararlanılmıştır.”