İrlandaca

İrlandaca (Gaelige), Hint-Avrupa dil ailesinin Kelt dilleri koluna ait bir dil. İrlanda’nın, Birleşik Krallık’a bağlı Kuzey İrlanda’nın ve Avrupa Birliği’nin resmî dilidir. İrlandaca, Batı Avrupa’da halk dili kullanılarak yazılmış en eski edebiyata sahiptir. Çağdaş İngiliz yazınında pek çok tanınmış İrlandalı yazar bulunmaktadır. James Joyce, Samuel Beckett, W.B. Yeats, Bernard Shaw, Oscar Wilde, Jonathan Swift, Seamus Heaney ve diğer ünlü İrlandalı yazar İngiliz edebiyatının simge isimlerine dönüşmüşlerdir.

İrlanda’da halkın %36’sı İrlandaca konuşabildiğini belirtmiştir. Buna rağmen günlük dil olarak İrlandaca Gaeltacht adı verilen ülkenin batı kıyılarındaki bazı bölgelerde yoğunlaşmıştır ve genel halkın sadece %1,8’i İrlandacayı günlük bir şekilde kullanmaktadır. Galway, Kerry, Cork ve Donegal, Waterford’un küçük bir kısmı, Mayo ve Meath bölgelerinde anadili, İrlanda’nın geri kalan birçok bölgesi için ikinci dil olarak geçmektedir. Son yıllarda yapılmaya başlanan anadilinde eğitim ve İrlandacanın resmi dil olarak kabul edilmesi sayesinde “geleceği geçmişinden daha parlak dil” tanımlaması yapılmıştır. Bu konuyla ilgili ilginç blog yazımızı okumanızı öneririz. https://www.mirora.com/anadili/

Tarihteki En Eski İrlandaca Yazıları

Tarihteki ilk ve en eski İrlandaca yazıları M.S. 4. yüzyıllarda çıktığı tahmin edilen Oghamlardır ve çoğunlukla Büyük Britanya’nın batı kesimlerinde bulunmuştur. M.S. 5-6. yüzyıl arasında Latin alfabesine geçilmeye başlanarak Eski İrlandaca adı altında oluşmaya başlamış 10. yüzyıla kadar bu ad altında devam etmiştir.

M.S. 10. yüzyılı içerisinde Orta İrlandacaya dönüşümüyle İrlanda, İskoçya ve Mann Adası’nda konuşulmaya başlanmıştır. Ulyster Döngüsü de dâhil olmak üzere birçoğu İrlanda edebiyatı eseri Orta İrlandaca yazılmıştır. M.S. 12 yüzyıl içerisinde modern İrlandacaya, İskoçça’ya ve Man diline dönüşmeye başlamıştır.

İrlanda Çeviri İşlerinizde Mirora Yanınızda

İrlandaca (Galce) çeviri işleriniz için Mirora’ya güvenebilirsiniz. Mirora 2006 yılında Dublin’de bir şube açarak İrlanda’daki pek çok çeviri firmasına ve çevirmenler loncasına kayıtlı serbest çevirmenle iş birlikleri geliştirmiştir. Mirora, 2006 yılından itibaren özellikle İngilizce tampon dil olarak kullanılarak İrlandacaya ve İrlandacadan yine İngilizce tampon dil olarak kullanılarak dünyanın tüm dillerine, kaliteli, hızlı, güvenilir ve rekabetçi fiyatlarla çeviri hizmeti veriyor.

“Dillerle ilgili bu sayfalar hazırlanırken tr.Wikipedia.org sitesinden yararlanılmıştır.”