Mirora Translation

Küresel Pazarlara Genişlemek: Yerelleştirmeyi Anlamak

Küresel Pazarlara Genişlemek: Yerelleştirmeyi Anlamak

Günümüz dünyasında işletmeler sınırların ötesine genişleyerek erişimlerini artırmaktadır. Ancak, farklı pazarlarda başarılı olmak için içeriği farklı dillere çevirmek yeterli değildir. Zira yeni pazarlara açılırken başarılı olmanın anahtarı lokalizasyonda yatmaktadır.

Lokalizasyonun ne olduğu ve küresel başarı hedefleyen işletmeler için neden önemli olduğu sorularını ortaya çıkmaktadır.

Lokalizasyon Nedir?

İnternet, bilgiyi ve neredeyse her ürünü ve hizmeti evrensel olarak erişilebilir hale getirdi; böylelikle işletmeler için küresel olarak satış yapma fırsatı ortaya çıktı.

Uluslararası pazarlara girme niyetinde olan işletmeler, mesajlarını hedef pazarlarına uyumlu hale getirmelidir.

Konum, kültür veya dilden bağımsız olarak, tüketiciler kullanıcı deneyimleri boyunca kişiselleştirilmiş bir deneyim beklemektedir. Ve işte tam bu noktada, yerelleştirme devreye girer.

Yerelleştirme ya da diğer adıyla lokalizasyon, ürün veya hizmetleri farklı hedef pazarların diline ve kültürüne uyarlama sürecidir.

Yerelleştirmenin Önemi Nedir?

 • Pazar Girişini Kolaylaştırır: Yerelleştirme, kültürel incelikleri ve dil tercihlerini ele alarak pazar girişini pürüzsüz hale getirir ve potansiyel müşterilerin bir ürün veya hizmetle bağlantı kurma süresini kısaltır.
 • Rekabet Avantajı Sağlar: Rekabetçi bir iş ortamında, lokalizasyon, işletmelere yerel rakiplere karşı etkili bir şekilde rekabet etme ve yeni pazarlarda sağlam bir yer edinme imkânı verir.
 • Müşteri Memnuniyetini Artırır: İçeriği yerelleştirmek, müşteri ihtiyaçlarına olan bağlılığı gösterir ve böylece kullanıcı deneyimi boyunca bir ürün veya hizmetle etkileşim kurmalarını kolaylaştırır.
 • Marka Sadakatini Teşvik Eder: Lokalizasyon aracılığıyla sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmak, müşterilerde güven ve sadakat duyguları oluşturur ve uzun vadede marka sadakati sağlar.
 • Geliri Artırır: Etkili bir yerelleştirme, sadece yeni müşterileri çekmekle kalmaz, aynı zamanda mevcut müşterilerin de marka sadakatini artırır ve böylelikle gelir artışını ve yatırım getirisini maksimize eder.

Yerelleştirmenin Çeviriden Farkları Nelerdir?

Çeviri ve lokalizasyon sık sık birbiriyle karıştırılır. Çeviri önemlidir ancak bir ürünün yeni bir piyasaya sürülmesi, bir web sitesini veya pazarlama materyallerini sadece bir dilden diğerine aktarmaktan daha fazlasını gerektirir.

Farklı pazarlarda erişilebilirliği sağlamak için bir ürünü veya hizmeti uyarlamak; kültürel farklılıkları, dil özelliklerini, satın alma davranışlarını, yasal düzenlemeleri, bölgesel ödeme tercihlerini ve diğer birçok faktörü dikkate almayı gerektirir.

Yerelleştirme sürecinde bir ürün veya hizmetin yerel bir pazarla uyumlu olmasını sağlamak için dikkat edilmesi gereken faktörlerden bazıları şu şekildedir: 

 • Ürün özellikleri
 • Görseller ve grafikler
 • Kültürel referanslar (semboller, ikonlar, deyimler vb.)
 • Tarih ve zaman formatları
 • Fiyatlandırma, para birimi ve ödeme yöntemleri
 • Ölçü birimleri
 • Yasal düzenlemelere uygunluk

 

Küresel Pazarlara Genişlemek: Yerelleştirmeyi Anlamak