Vietnamca

Vietnamca, Avustroasya dillerinden Viet dilleri alt grubunda, Viet-Muong’un bir koludur. Vietnamca Vietnam Cumhuriyeti’nin ulusal ve resmî dilidir. Vietnam’da yaşayan insanların % 86’sının ve deniz aşırı ülkelerde yaşayan azınlık durumunda yaklaşık üç milyon kişinin anadilidir. Yakın tarihe kadar Çince yazı sistemini kullanmakta olan Vietnamcanın sözcük dağarcığı büyük ölçüde Çinceden etkilenmiştir. Vietnamcanın bugünkü yazı sistemi Latin alfabesinin bir uyarlamasıdır. Sözcüklerde anlam ayrılığı vurgu ile yapıldığından beş farklı dilbilimsel im bulunur.

Vietnam alfabesinde 29 harf vardır. Birçok dilde kullanılan F, J, W ve Z harfleri yoktur. Bunların yerine bazı harf birleşikleri kullanılır.

Vietnam AlfabesiMirora Vietnam’da kurumsal çeviri şirketleriyle uzun yıllardır işbirliği sağlamıştır. Bu sayede Mirora, dünyanın bütün dillerinden Vietnamcaya ve Vietnamcadan dünyanın tüm dillerine anadili hedef dil olan çeviri ekiplerince, kaliteli, hızlı güvenilir ve rekabetçi fiyatlarla çeviri hizmeti vermektedir.

“Dillerle ilgili bu sayfalar hazırlanırken tr.Wikipedia.org sitesinden yararlanılmıştır.”