Mirora Translation

Web Site Yerelleştirme: Neden Önemlidir ve İşletmenize Nasıl Fayda Sağlar?

Web Site Yerelleştirme: Neden Önemlidir ve İşletmenize Nasıl Fayda Sağlar?

Yerelleştirme, daha çok iş dünyasında konuşulan evrensel bir konudur. İnternet sayesinde şirketler dünyanın her yerinden müşterilere ulaşabilir ve onlara dokunabilir. Peki, siz Web Sitenizin tam da bunu yapmaya hazır olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

Çeviri ve Yerelleştirme

“Çeviri” terimi, içeriği bir dilden diğerine dönüştürme sürecini ifade eder. Yerelleştirme ise, içeriğin kültürel olarak hedef pazarla alakalı olduğundan emin olma sürecidir.

İşletmenizi kendi ülkenizin sınırlarının ötesine genişletmeyi planlıyorsanız, dil ve kültürün Web Sitenizi nasıl etkileyeceğini düşünmeniz gerekir. Yerelleştirme sayesinde, dünyanın her yerinden insanların sunduklarınızı okuyabilmelerini ve anlamalarını sağlayabilirsiniz.

Web Site Yerelleştirme nedir?

Web Site yerelleştirme, bir Web Sitesini belirli bir bölge, ülke veya dilin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlama sürecidir. Bu süreç, sitenizdeki metni başka bir dile çevirmekten daha fazlasını içerir; renk ve yazı tipi seçimi gibi kültürel unsurların yanı sıra para birimi sembolü yerleştirme ve tarih biçimlendirmesi gibi teknik unsurları da kapsar. Yerelleştirme ile Web Siteniz, hedef dilinizi konuşan müşteriler tarafından görüntülendiği her ülkede daha alakalı olacaktır.

Yerelleştirilmiş Web Siteleri, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır ve dil engeli olmadan farklı bölgelerden insanlar tarafından kullanılabilecek şekilde düzenlenmiştir. Lokalizasyon olarak da bilinen yerelleştirme, özellikle dünya çapında daha fazla müşteri kazanmak istiyorsanız oldukça önemlidir. Bir Web Sitesini yerelleştirmek, bir siteyi birden çok dilde kullanıma sunma eylemidir ve bu da yalnızca Web Sitenizdeki tüm içeriğin başka bir dile çevrilmesi değil, aynı zamanda her hedef pazar için uygun bir tarzda biçimlendirilmesi ve yazılması demektir.

Yerelleştirme, işletmelerin farklı coğrafi konumlardaki müşterilere ulaşmasına olanak tanıdığından, başarılı bir çevrimiçi varlık oluşturmak için gereklidir.

Bu konuda hiç şüphe yok, yerelleştirme önemlidir

Henüz dünya çapında hizmet veren bir şirket olmayabilirsiniz, ancak bu, Web Sitenizi yerelleştirmekten fayda sağlayamayacağınız anlamına gelmez. Birden fazla ülkede gelirinizi artırmak ve işinizi büyütmek istiyorsanız, yerelleştirmenin size nasıl yardımcı olabileceğini düşünmeye başlamanın zamanı gelmiş demektir.

Neden birden fazla dile ihtiyacım olsun ki?

Çoğu insan İngilizce anlayabilse de, Web Sitenizi kullanırken anadillerini görmeyi tercih edebilirler. Onlara bu seçeneği sunarsanız, sitenizde daha uzun süre kalmaları ve siteyle daha sık etkileşim kurmaları daha olasıdır. Web Site lokalizasyonu hem etkileşim hem de dönüşüm oranlarını artırır!

İşinizi geliştirmek için bir yatırım yapmayı planlıyorsanız, daha geniş bir müşteri tabanına ulaşmak için Web Sitenizi farklı dillere çevirmek ve yerelleştirmek sizin için çok avantajlı olabilir. Böylece yeni iş fırsatları açma ve kâr elde etme şansınız daha yüksek olacaktır.

Web Site Yerelleştirme: Neden Önemlidir ve İşletmenize Nasıl Fayda Sağlar?